CSM Târgu Jiu a părăsit Cupa României

Echipa de seniori a Clubului Sportiv Municipal Târgu Jiu a suferit o nouă înfrângere în fața formației CSO Voluntari. Meciul s-a disputat luni și a contat pentru calificarea în sferturile Cupei României la baschet.

Gazdele, care au ridicat trofeul și în precedenta ediție, s-au impus cu 86-78. De altfel, trupa ilfoveană avea un avantaj confortabil încă de la meciul tur, încheiat 66-92. Malik Morgan a terminat partida cu 16 puncte, Porter Troupe a reușit 13, iar Ahmed Bashir – 11.

Dintre jucătorii gorjeni, Octavian Ilie a evoluat 26, 48 de minute, timp în care a reușit 4 puncte, 2 recuperări și o pasă decisivă. Răzvan Pavel a stat pe parchet 10, 40 minute, Camil Berculescu 5, 17 minute, iar Alex Berca 2,32 minute.

„Astăzi am dat șansă tuturor jucătorilor să evolueze. Am avut momente mai bune și mai puțin bune, sunt satisfăcut, dar dacă aş putea schimba, aş fi preferat să fi jucat aşa cu Focșani. Problemă noastră este că nu avem o constanţă, jucăm oscilant, iar pentru viitor trebuie să reglăm acest lucru”, a spus, după meci, antrenorul Jordanco Davitkov.

Baschetbaliștii revin în competițiile oficiale pe 4 ianuarie. Atunci este programat duelul cu CSM Ploiești.

CSM Târgu Jiu: Kevin Allen 9p, Brandon Sly 8p, Porter Troupe 13p, Ahmed Bashir 11p, Titus Nicoară 9p, Răzvan Pavel, Stefan Glogovac 2p, Camil Berculescu, Andrei Gheorghe 6p, Malik Morgan 16p, Alexandru Berca, Octavian Ilie 4p. Antrenor: Jordanco Davitkov. Antrenori secunzi: Claudiu Alionescu şi Alexandru Gliga.