Cinci medalii pentru atletele din Gorj

A fost un weekend bogat pentru sportivele care au reprezentat Gorjul la Campionatul Național de Alergare Montană. Atletele conduse de antrenorii Ion Bură și Ionuț Dragoș Bură s-au întors acasă cu cinci medalii.

Competiția a avut loc la Câmpulung Moldovenesc. Andreea Chivoiu a reușit să urce pe prima treaptă a podiumului la alergare montană pe distanță lungă. Gorjeanca s-a impus în 4h 02 min în cursa de 36 de km. Alina Eremia a luat argintul pe distanță scurtă, 12 km. Atleta a terminat cursa în 51m și 33 de secunde. În aceeași probă, Mihaela Cepoi a terminat cursa pe locul trei la categoria Tineret, iar cele trei fete au urcat pe treapta a doua a podiumului în competiția pe echipe.

Tot la Tineret, Mihaela Cepoi s-a clasat pe locul 2 în cursa de 36 de kilometri.

„În următoarele concursuri atletele care reprezintă CSM Târgu Jiu şi CS Pandurii au ca obiectiv medalii la Campionatele de maraton şi cros. Consider că atletele pot fi în scurt timp competitive pentru orice concurs internaţional de Semimaraton şi Maraton, şi vor face surprize în continuare confirmând şcoala foarte bună de semifond din Târgu Jiu”, a precizat antrenorul emerit Ion Bură.