Baschetbaliștii gorjeni, out din Cupă

Formatia ACS Targu Jiu a fost eliminata din Cupa Romaniei. Echipa antrenata de Laurentiu Raut si Claudiu Alionescu a pierdut si returul cu Athletic Constanta.
Trupa gorjeană a fost învinsă la malul mării, scor 93-68, după ce în tur constănţenii se impuseseră la 3 puncte diferenţă, 67-70.

Vizitatorii au condus la pauză la un punct diferenţă, după două sferturi echilibrate, dar partea a doua a doua a jocului a revenit gazdelor, care şi-au adjudecat la 5 puncte sfertul 3, 24 – 19, şi s-au impus categoric în ultimul, 31 – 10.

Aşa cum ne-a obişnuit Kevin Allen a fost din nou cel mai bun marcator al gorjenilor cu 25 de puncte. Alex Berca a terminat partida cu 14 puncte, iar Adrian Roşu cu 12.

Claudiu Alionescu, antrenor secund ACS Târgu Jiu

Următorul meci pentru ACS Târgu Jiu va fi în campionat, sâmbătă, 27 octombrie la CS Universitatea Cluj. Partida începe la ora 17.00.