Baschetbaliștii gorjeni, înfrânți pe final

ACS Targu Jiu a inregistrat un nou esec in Liga Nationala de Baschet. Dupa meciul dramatic pierdut la Focsani, trupa gorjeana a fost invinsa pe teren propriu de CSU Pheonix Galati, scor 77-82.

A fost un meci cu multe răsturnări de situaţie, câştigat în cele din urmă de echipa mai experimentată. Deşi oaspeţii au intrat la cabine cu un avantaj destul de consistent, 48-35, sfertul trei a fost unul în care cerbii şi-au demolat adversarii, 32-11, iar trupa gorjeană avea avantaj de 8 puncte pe tabelă înaintea ultimelor 10 minute de joc.

Din nefericire, un parţial 0-14 i-a adus din nou pe gălăţeni în avantaj, iar Pheonix a gestionat mai bine finaul de meci.
Kevin Allen a terminat din nou în double-double, cu 21 de puncte şi 22 de recuperări, Adrian Roşu a reuşit 17 puncte, iar Josh Mason şi Maurice Patterson câte 12.

Antrenorul Laurenţiu Răuţ a pus înfrângerea pe seama erorilor individuale.

Laurenţiu Răuţ, antrenor principal ACS Târgu Jiu

Următorul meci pe care ACS îl va disputa în Liga Naţională va avea loc pe 4 decembrie.