ACS, eșec în Polivalentă

ACS Targu Jiu a pierdut ultimul meci din grupa valorica C, disputat in fata proprilor suporteri. Echipa de baschet a gorjenilor a fost invinsa de CSM Focsani, scor 62-80.

Deşi s-au impus în primul sfert cu 19-15, gazdele au cedat toate celelalte reprize. Maurice Patterson a fost cel mai bun marcator din tabăra cerbilor, reuşind 29 de puncte. Pivotul Kevin Allen a adaugat 18, iar Adrian Roşu – 6.
Cameron Cornelius a reuşit cele mai multe puncte pentru vizitatori, 32.
Antrenorul principal al gorjenilor, Claudiu Alionescu, a declarat după meci că este dezamăgit de atitudinea pe care a avut-o echipa sa.

Claudiu Alionescu, antrenor ACS Târgu Jiu din alionescu

Alionescu se gândeşte deja la faza superioară în care va accede ACS Târgu Jiu, unde gorjenii vor da piept cu adversari foarte dificili.

Până atunci, pe 12 ianuarie ACS Târgu Jiu întâlneşte în ultimul meci din actuala serie, în deplasare, echipa Pheonix Galaţi. Partida de sâmbătă va începe la ora 17.00.