A șaptea înfrângere consecutivă pentru echipa de baschet

CSM Targu Jiu a suferit o infrangere scontata pe terenul formatiei U BT Cluj Napoca. Campioana Romaniei la baschet s-a impus cu 100-75 (26-23, 24-5, 25-30, 25-17).

După un prim sfert echilibrat, încheiat de gazde la doar 3 puncte avans, ardelenii au câștigat următoarele 10 minute la o diferență de 19 puncte. În partea a doua, oaspeții s-au ținut după adversar, dar nu au putut evita o nouă înfrângere categorică. Din tabăra gorjenilor s-a remarcat Ahmed Bashir cu 26 puncte. Titus Nicoară a reușit 11 puncte și Porter Troupe – 10 puncte.

Dintre jucătorii gorjeni, Octavian Ilie a bifat 10,55 minute, Mihai Bădiță – 9,12 minute, Camil Berculescu – 8 minute și 6 puncte, Răzvan Pavel – 3,22 minute și Andrei Bărăgan – 2,05 minute și 1 punct.
Andrija Stipanovic a fost cel mai bun marcator al clujenilor cu 17 puncte.

“Am avut din nou o cădere în sfertul 2, care se pare că devine o problemă şi va trebui să găsim soluţii. Ca un plus, am reuşit să câştigăm recuperările şi asta mă mulţumeşte. Chiar am întalnit o echipă de Champions League, dar 28 de mingi pierdute reprezintă un record negativ”, a apreciat antrenorul oaspeților, Claudiu Alionescu, după meci.

A fost a șaptea înfrângere consecutivă pentru CSM Târgu Jiu, care a pierdut 16 partide din cele 21 disputate în acest sezon din LNBM.

CSM Târgu Jiu: Porter Troupe 10p, Ahmed Bashir 26p, Malik Morgan 7p, KenDarrius Hamilton 9p, Mihai Bădiţa, Andrei Bărăgan 1p, Brandon Sly 5p, Titus Nicoară 11p, Camil Berculescu 6p, Andrei Gheorghe, Răzvan Pavel, Octavian Ilie. Antrenor principal: Claudiu Alionescu. Antrenor secund: Alexandru Gliga.