Un primar social democrat din județul Gorj susține că este nevoie de o reformă administrativ teritorială.
Constantin Bobaru, primarul orașului Bumbești Jiu, spune că România se află într-o situație foarte dificilă și trebuie luate măsuri care să ducă la o reducere a cheltuielilor bugetare.
În România există multe unități administrativ teritoriale cu un număr redus de locuitori, iar costurile de funcționare sunt suportate de bugetul de stat.
VOX 1 CONSTANTIN BOBARU
De asemenea, primarul orașului Bumbești Jiu a declarat că poate fi menținut un funcționar în fiecare sediu actual de primărie, pentru a prelua solicitările populației.
Constantin Bobaru a spus că fiecare în fiecare Unitate Administrativ Teritorială are un aparat de funcționari care generează costuri mari cu salariile.
VOX 2 CONSTANTIN BOBARU