O victorie și un egal pentru Juniorii U17 și U19 CSM Târgu Jiu, în ”dubla” cu Academia de Fotbal Gică Popescu

O victorie și un egal au înregistrat astăzi Juniorii U17 și U19 CSM Târgu Jiu, în ”dubla” cu Academia de Fotbal Gică Popescu. Grupa U17 s-a impus cu 4-2, în timp ce Grupa U19 a terminat la egalitate, scor 1-1. Partidele au contat pentru etapa a 10-a din Seria a 7-a a Campionatelor Naționale U17 și U19.

Grupa U19 CSM Târgu Jiu și-a continuat în acest weekend seria meciurilor fără înfrângere în Seria a 7-a a Campionatului Național, după 1-1 cu Academia de Fotbal Gică Popescu. A fost al 7-lea meci fără înfrângere pentru băieții lui Sorin Vintilescu. Egalul de astăzi vine după o serie de 6 victorii consecutive și menține gruparea din Târgu Jiu pe locul 4 în clasament la 3 puncte de podiumul grupei.

Sorin Vintilescu, antrenor U19 CSM Târgu Jiu: ”Un meci care s-a terminat cu un rezultat nedrept, pentru că am întâlnit o echipă care nu a avut nici un șut la poartă. Golul pe care l-au marcat a fost primit cadou dupa o gafă a noastră. Am avut mulți absenți si asta s-a simțit în jocul nostru”.

Pentru CSM Târgu Jiu a marcat Ionuț Purdescu.

LOT CSM TÂRGU JIU U19: Alexandru Belea, Andrei Blaj, Ionuț Buță, Albert Cărămidaru, Daniel Ciortan, Elis Detculescu, Andrei Filip, Valentin Ilinca, Alexandru Lăpădat, Mihăiță Miculicean, Andrei Nedelcu, Mario Păunescu, Andrei Poenaru, Adriano Purdescu, Adrian Rasoveanu, Andrei Nanu, Antonio Surcel, Mario Țambu, Eduard Trăistaru, Andrei Trancău, Mihnea Tutunaru.

La U17, CSM Târgu Jiu a înregistrat al 7-lea succes stagional din Seria a 7-a, după ce a trecut de Academia de Fotbal Gică Popescu, scor 4-2. Victoria a venit grație evoluției din prima repriză, pe care băieții lui Sorin Vintilescu au dominat-o categoric și în care au marcat toate cele 4 goluri. Rând pe rând, Ionuț Budilică, de două ori, Giuliano Ganțolea și Ayan Dodescu, cu o bijuterie de gol, șut direct în vinclu de la 35 de metri, au dus scorul la 4-0 în prima repriză.

Sorin Vintilescu, antrenor U17 CSM Târgu Jiu: ”Un meci cu două reprize diametral oopuse. În prima repriză am facut totul așa cum trebuie, am avut 2-0 din minutul 5, am prestat un joc frumos, spectaculos. În repriza a doua ne-am relaxat și am cam chinuit fotbalul. Sper să învețe ceva din acest meci”, a declarat după partidă, antrenorul Sorin Vintilescu.

CSM TÂRGU JIU U17: Darius Baloșin Bădescu, Ionuț Budilică, Robert Ciocea, Alexandru Cotârlea, Eduard Constantinescu, Robert Crețescu, Ayan Dodescu, Marian Dodescu, Eric Gângu, Giuliano Ganțolea, Alexandru Gibă, Răzvan Manolache, Marco Mogoșanu, Andrei Nanu, Valentin Nica, Ricardo Pasăre, Alexandru Perșu, Luis Pilea, Răzvan Vasiloiu, Călin Văcaru, Ianis Văcaru, Andrei