Liga Florilor: CSM Târgu Jiu a pierdut, pe final, duelul cu Minaur

CSM Târgu Jiu a fost învinsă în runda a cincea a Ligii Florilor. Gorjencele au cedat, pe final, meciul de la Baia Mare, 23-21 cu Minaur.

După câteva minute mai slabe, echipa condusă de Liviu Andrieș a preluat conducerea jocului și a avut constant două-trei goluri avans, la pauză 14-15.Totul s-a năruit pentru vizitatoare în minutul 53. Minaur a egalat la 19 și apoi a preluat conducerea, profitând de eliminarea Irei Zinatullina și de un cartonaș roșu văzut de Liviu Andrieș. Arbitrajul foarte slab a fost reclamat de ambele echipe. Chiar și după meci, principalul de la CSM a declarat că rezultatul este injust, fiind influențat de deciziile eronate ale lui Victor Serdiuc și Dorian Sîrbu.

”Este un meci după care rămânem cu un gust amar, dar și cu o mulțime de regrete pentru că rezultatul este nedrept! Am condus mare parte din joc, dar pe fondul unor nereușite și a unor greșeli de arbitraj, nu am reușit să scoatem cel puțin un egal. Acum ne așteaptă un alt meci, cu o echipă foarte puternică, Vâlcea, acasă, pe care trebuie să-l abordăm cu maximă încredere și pe care trebuie să-l câștigăm”, a declarat Andrieș.

Maria Gavrilă Frățilescu s-a accidentat la încălzire și nu a jucat în acest meci. Gilda Simao a fost cea mai bună marcatoare a partidei, cu 8 reușite. Portărița Ljubica Nenezic a avut 10 intervenții salvatoare. Este a patra înfrângere consecutivă pentru gorjence, care miercuri, 9 octombrie, au meci acasă, cu SCM Râmnicu Vâlcea.
Partida începe la ora 19.00.

CSM TÂRGU JIU: Ljubica Glendza Nenezic, Amandine Balzinc, Andreea Chetraru – Bianca Ștefania Chiriță, Helena Gilda Simao 8g, Alexandra Maria Gavrilă, Yevheniia Levchenko 1g, Fanta Keita 1g, Ira Zinatullina 5g, Andreea Chiricuță, Laura Moldovan 3g, Ana Maria Lopătaru, Florenţa Dumbrăvean, Iuliia Andriichuck 2g, Marija Petrovic, Ana Cătălina Ciolan 1g.

Staff-ul tehnic: Liviu Andrieș(antrenor pricipal), Andrei Enache(antrenor secund), Gore Albici(antrenor cu portarii), Petre Tocaru(maseur), Marcel Dobre(fizioterapeut) și Filip Cîrciumaru (kinetoterapeut).