Gilortul, înfrângere în prima deplasare a sezonului

Gilortul Târgu Cărbunești pierde cu 0-3 (0-2 pauza) meciul disputat în deplasare, la Speed Academy.

Au marcat: Ion Oprescu (12′), David Andrei (20′), Robert Dalu (57′)

Apărarea Gilortului cedează pentru prima dată în minutul 12. Corner de pe dreapta pentru gazde, superioritate numerică a acestora în apropierea liniei de poartă și Ion Oprescu deschide scorul cu o lovitură de cap.

Predescu centrează de la colțul careului mare, David Andrei se desprinde din marcajul și dublează avantajul pe tabelă cu un șut de la 7 metri.

Combinație pe zona centrală a gazdelor, șutul lui Robert Dalea prinde rădăcina barei porții apărată de Iuțalîm și mingea ricoșează în plasă pentru 3-0.

Speed: Ștefan – Păun, Mitrache, Negoiță (cpt), Predescu (62′ Filip) – Florescu, Andrei (62′ Anghel), Cotea (78′ Ghinea), Grecu (46′ Neacșu) – Oprescu, Dalu (82′ Pîrciu).

Antrenor: Alin Popescu.

Gilortul: Iuțalîm – Marica, Dănescu, Mitrache, Martin – Oprișa (cpt, 46′ Brujan), Vespe – Săulescu (46′ Popescu), Roncea (46′ Viespe), Rădulescu – Gîlcescu.

Antrenor: Alex Stoica.

Vineri, 20 septembrie, de la ora 17:00, pe Stadionul Cristinel Răducan, Gilortul va primi vizita vâlcenilor de la Viitorul Dăești.