Gilortul eliminată din Cupă după un meci cu 9 goluri!

Gilortul Târgu Cărbunești a părăsit Cupa României după o partidă dramatică. Trupa gorjeană a fost eliminată de SCM Râmnicu-Vâlcea, după prelungiri.

A fost 3-3 în timpul regulamentar. Bogdan Rusu a reușit un hat-trick pentru vizitatori, dar reușita lui Patrik Rădulescu din minutul patru al prelungirilor a făcut ca echipele să joace două reprize adiționale. Denis Bucur (41′) și un autogol al lui Radu Georgescu (45’+2, autogol) stabiliseră egalitate la pauză. În cele 30 de minute suplimentare, vâlcenii au fost mai inspirați. Vlad Ionescu și Marius Neicu au marcat pentru oaspeți, în timp ce doar Alex Avrămescu a mai punctat pentru Gilortul.
Antrenorul gazdelor, Alex Stoica, a oferit concluziile partidei.

Alex Stoica, antrenor Gilortul Târgu Cărbunești

Gilortul – SCM Râmnicu-Vâlcea 4-5 (3-3, 1-2)
Au marcat: Denis Bucur (41′), Radu Georgescu (45’+2, autogol), Patrik Rădulescu (90’+4), Alexandru Avrămescu (110′-penalty’)/Bogdan Rusu (6′, 24′, 68′-penalty), Vlad Ionescu (99′), Marius Neicu (109′).

Gilortul: Iuțalîm – Marica, Gheorghe, Mitrache, Lazăr (67′ Brujan) – Oprișa (61′ Vespe), Avrămescu (cpt) – Săulescu (67′ Viespe), Roncea (67′ Rădulescu), Bucur (83′ Dănăricu) – Gîlcescu. Rezervă neutilizată: Spînu. Antrenor: Alex Stoica.

SCM: Gherguș – Georgescu (46′ Sîrbu, 97′ Popescu), Dandea (cpt), Sălcianu, Orbișor (79′ Trașcă) – Olaru (89′ Tudorescu), Ionescu, Pîrvu, Neagu (79′ Iana) – Rusu, Ivan (69′ Neicu). Rezerve neutilizate: Butușină – Bărbuți, Pîrvulescu. Antrenor: Eugen Beza.

Cele două echipe se vor întâlni din nou pe 24 august, la Râmnicu-Vâlcea, într-un meci de pregătire.