FCU, egal la Bihor. Doljenii, pe locul 10 în L2

FCU Craiova a bifat a patra remiză din liga secundă de fotbal. Doljenii au scos doar un punct din confruntarea de la Oradea, cu FC Bihor.

S-a terminat 1-1 după o primă repriză bogată în evenimente. Oaspeții au deschis scorul rapid, în minutul 2, prin Idris. Bihorenii s-au năpustit în atac după ce au încasat gol. O bară a lui Filip, în minutul 6, a anunțat reușita lui Moga din minutul 28. Și echipa lui Marius Croitoru a lovit stâlpul porții adverse. Jibril aproape a marcat din lovitură liberă (`30).

Ocaziile mari le-au aparținut vizitatorilor după pauză, dar Ilie, Dragu sau Abbey nu au reușit să marcheze. FCU a acumulat 13 puncte după primele nouă runde și ocupă locul 10 în clasament.

”Din păcate, nu am reușit să câștigăm. Am avut ocazii rarisime, dar ăsta este fotbalul. Am dat totul pentru a câștiga, a fost o deplasare grea. FC Bihor e o echipă care în componență jucători care au evoluat în prima ligă. Sunt fotbaliști cu mare experiență. Una peste alta, am dominat jocul, dar fără a câștiga. E singurul lucru care ne-a lipsit. Încă suferim după ce marcăm primul gol, încă nu găsim soluția pentru a marca și golul doi, pentru a ne ușura situația”, a declarat antrenorul Marius Croitoru.

FC Bihor: Accinelli – Seb. Cucu, Andr. Gal, Giafer, C. Jurj – I. Filip (cpt.), Ric. Farcaș – Stahl (Gîdea 67′), Almanza (Curescu 77′), Andr. Moga (Adl. Nica 77′) – A. Chirițoiu (Sg. Jurj 67′). Rezerve neutilizate: I. Rus – Ioviță, Ghițea, Gunie, Băican. Antrenor: Gustavo Aragolaza.

FCU Craiova: C. Sandu – R. Negru, A. Camara, Lumbu, Padula (cpt.) – Vl. Pop (Vl. Achim 58′), Bounaas (Ghindovean 83′), Răduț (Andr. Dragu 77′) – Abbey, Ibrahim (Meijer 83′), Mat. Moraru (M. Ilie 58′). Rezerve neutilizate: Mogoșanu – Cl. Bălan, Rz. Bălașa, Raicea. Antrenor: Marius Croitoru.

Runda viitoare în Bănie vine FC Voluntari.