CSM Târgu Jiu, răpusă de ilfoveni

Baschetbalistii de la CSM Targu Jiu au fost depasiti de liderul grupei valorice B. CSO Voluntari s-a impus in Sala Polivalenta din municipiu cu 85-64.

Elevii lui Claudiu Alionescu au câştigat doar primul sfert al confruntării. Ilfovenii au turat motoarele spre finalul primei reprize şi au forţat în partea a treia a întâlnirii. Dejan Borovnjak a bifat 20 de puncte pentru oaspeţi, iar Goran Martinic şi Dani Popescu au reuşit împreună 33 de puncte. Cel mai bun jucător al gazdelor a fost Jovan Djurasevic, cu 22 de puncte, 9 recuperări şi 6 pase decisive.

Principalul CSM-ului, Claudiu Alionescu, şi-a felicitat jucătorii pentru atitudinea arătată pe parchet.

Claudiu Alionescu, antrenor CSM Târgu Jiu

Antrenorul gazdelor a dat minute şi juniorilor echipei în finalul confruntării cu Voluntari. Pe teren au intrat Mihai Bădiţă şi Răzvan Pavel.

Kilyen Ors nu a putut evolua sâmbătă pentru că a suferit o toxiinfecţie alimentară, iar Alin Andrieş va lipsi aproape două luni din cauza unei rupturi la metacarpiene.