CSM Târgu Jiu, în ultimele 8 formații din Cupa României

Handbalistele de la CSM Târgu Jiu s-au calificat în sferturile de finală ale Cupei României la handbal feminin. Gorjencele s-au impus pe terenul divizionarei secunde Unirea Slobozia, scor 23-29 (12-14).


Gazdele au oferit o replică dârză în prima repriză, atunci când au stat aproape de echipa de eșalon superior. Echilibrul s-a rupt în partea a doua a confruntării, iar formația mai valoroasă s-a distanțat pe tabelă. Ofensiva gorjencelor a fost condusă de Maria Gavrilă, cu 10 reușite. Oana Bucă a fost aproape perfectă de la 7 metri, cu 5 goluri din 6 aruncări, în timp ce Amandine Balzinc a terminat meciul cu 8 intervenții salvatoare.


A fost un meci în care am întâlnit o echipă extrem de motivată, însă diferența de valoare dintre cele două echipe a fost un evidentă. Acum ne pregătim pentru meciurile care urmează din campionat și așteptăm tragerea la sorți pentru a vedea cu cine vom juca în următoarea etapă de Cupa României”, a declarat antrenorul Liviu Andrieș.


CSM Târgu Jiu: Ljubica Nenezic (o intervenție), Amandine Balzinc (8 intervenții), Andreea Chetraru ( o intervenție) – Bianca Chiriță, Oana Maria Bucă 5g, Gilda Simao 3g, Maria Gavrilă 10g, Angela Pușcaș, Ira Zinatullina 3g, Andreea Chiricuță 3g, Ana Maria Lopătaru 2g, Iuliia Andriichuck 1g, Marija Petrovic, Ana Cătălina Ciolan 2g. Staff-ul tehnic: Liviu Andrieș(antrenor pricipal), Andrei Enache(antrenor secund), Gore Albici (antrenor cu portarii), Petre Tocaru(maseur), Marcel Dobre(fizioterapeut), Filip Cîrciumaru(kinetoterapeut) și Dan Vasilică (preparator fizic).


Miercuri, 12 februarie, gorjencele joacă la liderul CSM București. Confruntarea face parte din etapa a 17-a a Ligii Florilor.

Cătălin Pasăre

Accent In Gorj

Accent In Gorj

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *