Universitatea Craiova, la prima înfrângere din acest campionat

Dinamo a învins-o pe Universitatea Craiova, scor 2-1, în etapa cu numărul șapte din SuperLiga României. Gazdele au câștigat, deși au jucat timp de un sfert de oră în nouă oameni.

Ahmed Bani a deschis scorul pe stadionul Arcul de Triumf chiar din primul minut al meciului, dar golul, care iniţial a fost anulat pentru ofsaid, a fost validat de VAR.

Dinamo şi-a majorat avantajul în minutul 42, când Gnahore a înscris cu un şut de la distanţă. Oltenii au redus din diferenţă în minutul 43, prin Elvir Koljic, la o greşeală a lui Eddy Gnahore.

Alex Mitriță s-a arătat dezamăgit de rezultatul partidei cu Dinamo, însă atacantul este convins că oltenii pot face o figură frumoasă în acest sezon.

Alex Mitriță: ”Atât am putut, este o înfrângere și trebuie să o gestionăm bine!”

Costel Gâlcă, antrenor Universitatea Craiova: „Aşteptam să câştigăm, dar nu a fost aşa. E o lovitură grea pentru noi!”

În urma acestui rezultat, formația din Ștefan cel Mare a urcat pe locul doi în clasament, cu 12 puncte, la două ”lungimi” distanță de liderul Universitatea Craiova.