Vulturii Fărcășești se impune în derbyul Gorjului

Etapa a cincea a Ligii 3 a adus față în față reprezentantele Gorjului în Liga 3. Învingătoare a fost Vulturii Fărcășești, care s-a impus la limită, scor 1-0 (0-0 pauză).

Ocaziile mari au fost de partea oaspeților, care au și lovit bara în două rânduri, prin Mitrache în minutul 38 și Brujan în prelungirile partidei.

Pentru gazde a marcat Samson Nwabueze, în minutul 84, cu un șut din interioarul careului.

Vulturii Fărcășești își păstrează invincibilitatea și urcă până pe locul 3 al seriei, cu 9 puncte în 5 meciuri. Cealaltă reprezentantă a Gorjului, Gilortul Tg-Cărbunești ocupă poziția a 5-a, cu 6 puncte.

Liderul Râmnicu Vâlcea joacă astăzi de la ora 17 cu Viitorul Dăești.

Vulturii: Bălășoiu – Bloțu (68′ Foresti), Nwabueze, Voinescu, Prunaru (46′ Mainerici) – Tărăbîc (46′ Bubuioc) – Marin (68′ Duță), Preoteasa (cpt), Scurtu, Peia – Berescu (82′ Șitoianu).

Antrenor: Cătălin Bucă.

Gilortul: Iuțalîm – Mitrache (90′ Marica), Dănescu, Gheorghe, Martin – Avrămescu (cpt), Oprișa (90′ Brujan) – Bucur (68′ Săulescu), Vespe, Rădulescu (33′ Lazăr) – Roncea (68′ Viespe).

Antrenor: Alex Stoica.

Etapa următoare aduce adversari tari echipelor noastre, Viitorul Fărcășești urmând să joace la Vâlcea, contra liderului seriei, iar Gilortul primește vizita locului 2, CSO Filiași.