CSM Târgu Jiu n-a reușit să-i strice sărbătoarea lui Neagu

CSM Târgu Jiu a fost învinsă miercuri, în Sala Sporturilor, de campioana CSM București, scor 25-28. Meciul a contat pentru etapa a patra a Ligii Florilor.

Cristina Neagu a fost ovaționată la scenă deschisă de publicul gorjean și a oferit autografe după meci. Liderul bucureștencelor a intrat pe parchet când gazdele aveau pe tabelă 12-8. Mai multe greșeli ale fetelor lui Liviu Andrieș și câteva decizii controversate ale arbitrelor întâlnirii au înclinat balanța către vizitatoare, care au intrat la pauză cu un avantaj de două goluri, 13-15. Chiar și așa, echipa mai slab cotată a arătat atitudine și determinare și a ținut aproape până la final de mult mai titratele adversare. Gilda Simao rămâne principala marcatoare a gorjencelor din acest sezon. A dat 11 goluri și cu CSM. A urmat-o Ira Zinatullina cu 5 reușite.

Antrenorul Liviu Andrieș a explicat unde s-a făcut diferența în meciul de miercuri.

Liviu Andrieș, antrenor CSM Târgu Jiu

Handbalista Bianca Ștefania Chiriță a apreciat contribuția Cristinei Neagu în handbalul românesc. Neagu a părăsit târziu sala, după ce a făcut poze cu fanii.

Bianca Ștefania Chiriță, antrenor CSM Târgu Jiu

Urmează o pauză competițională în Liga Florilor cauzată de meciurile echipei naționale.