CSM, învinsă greu de Rapid

CSM Târgu Jiu a făcut un meci bun împotriva vicecampioanei României, Rapid București, dar a cedat confruntarea din Liga Florilor, 23-27. Diferența s-a făcut în repriza secundă.

Publicul gorjean le-a întâmpinat cu ostilitate pe bucureștence după egalul puțin scontat de la finalul sezonului trecut. Suporterii au afișat bannere împotriva conducerii formației giuleștene.

Cu portărița Ljubica Glendza Nenezic (11 intervenții) în formă, gazdele au făcut o primă repriză peste așteptări, și doar greșelile individuale au adus-o pe Rapid în avantaj, 11-12.

Echipa mai bine cotată și-a revenit în actul secund și s-a distanțat în ultimul sfert de oră.Gilda Simao a fost pentru al doilea meci la rând cea mai bună marcatoare a alb-albastrelor. Internaționala din Angola a reușit să înscrie 6 goluri. Centrul Maria Gavrilă Frățilescu și-a felicitat colegele după meci.

Maria Gavrilă Frățilescu, CSM Târgu Jiu

Antrenorul Liviu Andrieș a apreciat că echipa sa are un început bun de sezon.

Liviu Andrieș, antrenor CSM Târgu Jiu

Următorul meci pentru CSM Târgu Jiu este programat la finalul săptămânii viitoare, la Craiova.