Aurel Popescu susține că mărirea salarilor nu ar fi “o povară” pentru Primărie

Aurel Popescu a explicat motivele pentru care a cerut, alaturi de alti doi consilieri locali, Eduard Ladaru si Ion Butan, cresterea salariilor pentru angajatii de la Primaria Targu Jiu. Reprezentantii majoritatii din Consiliu Local cer o majorare cu 10%.

Aurel Popescu spune că există o lege care prevede ca, până în 2022, lefurile bugetarilor să fie mărite cu 25%. Viceprimarul a vorbit şi de excedentul bugetar din 2018, şi spune că s-au cheltuit fonduri pentru diferite servicii.

Aurel Popescu, viceprimarul Municipiului Târgu Jiu

Aurel Popescu a declarat că primarul ar fi trebuit să aibă o discuţie lămuritoare cu angajaţii instituţiei, iar creşterea propusă de consilieri nu e nicidecum o povară, aşa cum a afirmat edilul.

Aurel Popescu, viceprimarul Municipiului Târgu Jiu

Aurel Popescu a sugerat că din moment ce Romanescu a făcut şi alte angajări în cadrul instituţiei de când conduce Primăria, ar fi loc şi pentru o creştere salarială. Proiectul iniţiat de consilieri ar trebui adoptat înainte de aprobarea bugetului.

Cătălin Pasăre

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *